Our Team
David Murphy, Chief Executive Officer
Dr. Sibylle Kristensen, Chief Operations Officer
James Vanreusel, Chief Financial Officer
Margaux Charpentier, Grants Manager
Michaela Hayes, Grants Specialist
Katie Dyas, Communications Manager
Patty Douville, Controller
US Based Team
Surya Bhatta, Executive Director
Liladhar Dhakal, Director of Monitoring, Evaluation, Research & Learning
Poonam Shakya, Administration & Finance Director
Archana Kumari Gupta, Project Manager
Babita Bindu, Program Manager
Bhagawati Shrestha, Training Manager
Dhana Narayan Shrestha, Logistics & Procurement Officer
Dipendra Jung Thapa, Admin & Training Officer
Jayesh Shrestha, Information System Specialist
Krishna Sapkota, Finance Officer
Malati Shrestha, Sr. Program Officer
Maya Nepal, Office Assistant
Nashna Maharajan, Sr. Research & Learning Officer
Nawaraj Chaulagain, HR and Admin Manager
Pratiksha Rai, Sr. Training Officer
Prem Singh Kami, Sr. Finance & Grants Officer
Sajana Maharjan, MEL Specialist
Shreejana Sunuwar, Sr. Admin & HR Officer
Suchitra Sapkota, Admin Associate
Yubaraj Karki, Finance Manager
Kathmandu Team
Sarlahi Team
Amrendra Ray, District Coordinator
Rajkishor Prashad Chaudhary, Field Officer
Ranjana Gupta, Training/Field Supervisor
Usha Kumari, Community Mobilizer
Usha Kumari Sah, Community Mobilizer
Bardibas Team
Nilesh Kumar Pravana, Sr. Program Coordinator
Khem Nath Dahal, Finance & Grants Officer
Mahendra Kumar Chaudhary, Admin Finance Asst. Officer
Nityanand Thakur, Construction Field Engineer
Ram Kumar Sah, Sr. MEL Officer
Sandeepa Lama, Sr. Program Officer
Surkhet Team
Rabin Joshi, Sr. Program Coordinator
Jagdishwor Upadhyay, Construction Field Engineer
Om Prakash Poudel, Sr. MEL Officer
Pabitra KC, Program Officer
Sujan Kumar Khatri, Finance & Grants Officer
Thum Bahadur Thapa, Admin Finance Asst. Officer
Dolakha Team
Krishna Sharma, Field Officer
Parbat Team
Kabindra Regmi, District Coordinator
Udayapur Team
Kalpana Shrestha, Sr. District Coordinator
Dolpa Team
Narayan Prasad Dhital, District Coordinator
Bara Team
Upendra Kumar Singh, District Coordinator
Myagdi Team
Upendra Chand, District Coordinator
Rukum West Team
Lokmani Giri, District Coordinator
Salyan Team
Koshraj Bhatta, District Coordinator
Rautahat Team
Om Narayan Jha, District Coordinator
Dailekh Team
Santa Ram Chaudhary, District Coordinator
Kalikot Team
Ishwar Prasad Badu, District Coordinator
Mahottari Team
Raj Kumar Yadav, District Coordinator